Co to jest odszkodowanie i komu się należy ?
Co to jest odszkodowanie ?
Odszkodowanie – świadczenie, które należy się poszkodowanemu za wyrządzenie szkody od podmiotu prawa cywilnego (np. osoby fizycznej, osoby prawnej, w tym Skarbu Państwa), który tę szkodę wyrządził lub ponosi za nią odpowiedzialność.
Jaką pełni funkcję ?
Odszkodowanie pełni funkcję kompensacyjną – stanowi finansową rekompensatę uszczerbku, który powstał u osoby poszkodowanej wskutek zdarzenia wywołującego szkodę. Wysokość odszkodowania musi więc być adekwatna do rozmiarów powstałej szkody. Odszkodowanie powinno pokrywać tak szkodę rzeczywistą, jak i utracone korzyści, czyli to wszystko, co poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do zdarzenia.
Komu należy się odszkodowanie ?
Odszkodowanie przysługuje:
– kierowcy (niebędącemu sprawcą zdarzenia), pasażerowi, pieszemu, rowerzyście, który doznał obrażeń ciała w wyniku wypadku, tj. potrącenia, poślizgnięcia, stłuczki, karambolu, zderzenia aut
– rodzinie, która straciła bliską osobę w wypadku,– właścicielowi uszkodzonego pojazdu,– osobie, która miała wypadek w pracy,– ofierze wypadku w rolnictwie ,– osobie, która ucierpiała w wyniku błędu medycznego .Co możemy uzyskać:
– zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę,
– środki na prywatne leczenie i rehabilitację,
– odszkodowanie za utracone dochody i rentę dla niezdolnych do pracy,
– rekompensatę finansową za błąd w sztuce lekarskiej
– odszkodowanie za pogorszenie sytuacji materialnej,
– zadośćuczynienie za straty moralne i rentę alimentacyjną, jeśli utraciliśmy osobę najbliższą,
– refundację kosztów pochówku,
– odszkodowanie za uszkodzony lub skradziony pojazd,
– dopłatę do odszkodowania już wypłaconego przez ubezpieczyciela.
Najważniejsze w dochodzeniu zadośćuczynienia jest uzasadnienie, czyli szczegółowe opisanie wypadku i wszystkich jego negatywnych skutków.
Możemy ubiegać się o zadośćuczynienie samodzielnie lub z pomocą prawnika albo kancelarii odszkodowawczej.
Warto pamiętać, że kolizje, potrącenia, poślizgnięcia, czyli zdarzenia,które zakończą się postępowaniem mandatowym lub oświadczeniem sprawcy, ulegają przedawnieniu po 3 latach (jeśli zakończono leczenie, dochodzenie etc.). Natomiast sprawy śmiertelne oraz zdarzenia trwające w postępowaniu prokuratorskim lub niewymagające takiego postępowania ulegają przedawnieniu po 20 latach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz